6.4. Události

Základní jednotkou kalendářů, která se používá k plánování, je událost. Událost obsahuje takové údaje jako jsou čas začátku a konce, místo konání, komentář, opakování a mnoho dalšího.

Každá událost patří do nějakého kalendáře. Abyste s ní mohli pracovat, musíte nejprve ze stromové struktury kalendářů vybrat správný kalendář. Vybraný kalendář je zvýrazněn oranžově a události, které obsahuje, se zobrazí vpravo v pracovní části obrazovky. Je možné prohlížet obsah více než jednoho kalendáře najednou; stačí je všechny zašktnout ve stromové struktuře. Události je možné prohlížet v několika různých pohledech.

6.4.1. Podrobné zobrazení

Podrobné zobrazení umožňuje prohlížet události v hodinovém rozvrhu, kde každému dni odpovídá jeden řádek kalendáře. Každá událost je zobrazena jako barevný proužek, ke kterému náleží stručná popiska s nejdůležitějšími údaji. Pokud podržíte kurzor myši nad touto popiskou, zobrazí se bližší informace události. Pokud na popisku kliknete, otevře se okno se všemi detaily události, které můžete následně měnit. Události lze zobrazovat po různě dlouhých časových úsecích, implicitní hodnota je sedm dnů. Pokud nastavíte jinou hodnotu, zůstane při příštím vstupu do této sekce zapamatována. Aktuální den a hodina jsou zvýrazněny červeně, pro skok na jiný den vložte datum do vstupního pole Jdi na:. Předchozí nebo následující dny lze zobrazit také pomocí navigačních šipek po stranách okna – viz obrázek.

Obrázek 6-7. Podrobné zobrazení kalendáře

Jednotlivé události mohou mít ve své popisce několik různých ikon. Následuje jejich přehled:

6.4.2. Měsíční zobrazení

Měsíční nastavení zobrazuje události v denním rozvrhu na celý měsíc. Kliknutím na číslo dne se dostanete do podrobného zobrazení daného dne. Aktuální den je zvýrazněn červenou číslicí. Barevný čtvereček určuje příslušnost ke kalendáři, zaškrtávací políčko u události slouží k jejímu označení pro akce kopírování, přesouvání a mazání. Podržením kurzoru nad popiskou úkolu zobrazíte bližší popis, klikutím na ni se otevře okno s podrobnými informacemi. Zobrazený měsíc lze změnit pomocí navigačních šipek po stranách okna nebo ve vstupním poli Jdi na:.

Obrázek 6-8. Měsíční zobrazení kalendáře

6.4.3. Roční zobrazení

Roční nastavení zobrazuje přehled kalendáře po měsících. Číslo dne, ve kterém je uložena nějaká událost, je na modrém pozadí. Kliknutím na číslo dne se přepnete do podrobného zobrazení pro daný den. Zobrazovaný rok lze změnit pomocí navigačních šipek po stranách okna nebo ve vstupním poli Jdi na rok:.

Obrázek 6-9. Roční zobrazení kalendáře

6.4.4. Plánování schůzek

Plánovací kalendář v této záložce je organizován v hodinovém rozvrhu a poskytuje přehled o volném čase pro každý den. Volný čas je znázorněn oranžovým proužkem, který je přerušen vždy, když se v danou hodinu vyskytuje v některém kalendáři událost. Zobrazování dnů v plánovacím kalendáři pomocí navigačních šipek, vstupních polí pro datum a výběrového menu pro délku periody funguje stejně jako v podrobném zobrazení. Navíc lze omezit zobrazování volného času pouze v určitých hodinách a pouze na úseky minimální stanovené délky. Kliknutím na malé plus (+) na začátku úseku volného času se otevře okno vytvoření nové schůzky, ve které jsou jako účastníci přednastaveni všichni uživatelé a skupiny, jejichž aktivní kalendáře jsou zobrazeny. Více se dozvíte v kapitole Schůzky.

Obrázek 6-10. Plánování schůzek

6.4.5. Filtrování v kalendářích

Základní popis pro filtrování objektů ve WebISu najdete v příslušné obecné kapitole.

Poznámka: Pokud hledáte podle kritéria Název kalendáře obsahuje, pro přednastavené kalendáře je při hledání nutno uvažovat jejich původní názvy v databázi, které jsou anglicky. Zde je jejich výpis:

  • work – přednastavený kalendář pracovní,

  • confidential – přednastavený kalendář diskrétní, který je podkalendářem kalendáře pracovní,

  • private – přednastavený kalendář soukromý.

Obrázek 6-11. Příklad filtru