6.5. Práce s událostmi

Obrázek 6-12. Menu pro práci s událostmi

V dalším textu jsou popsány funkce výběrového menu a tlačítek pro práci s událostmi.

6.5.1. Přidat..

Novou událost můžete vytvořit buď tlačítkem Přidat.. v pracovním panelu nebo kliknutím na stejnojmennou volbu ve výběrovém menu Události. Pro každou novou událost musíte vždy zvolit kalendář, do kterého bude patřit. Výběr kalendáře je důležitý, protože určuje, jaká práva z něj daná událost zdědí (bude-li viditelná jiným uživatelům, bude-li ji moci někdo jiný upravovat apod.). Objeví se nové okno, ve kterém vyplníte detaily události.

Tip: Novou událost můžete rovněž založit kliknutím na číslo hodiny konkrétního dne v podrobném zobrazení kalendáře. Okno s detaily bude mít v takovém případě předvyplněný datum a hodinu.

Při zadávání datumů a časů se některé položky automaticky přepočítávají podle těchto pravidel:

Velmi užitečnou funkcí je možnost nechat si zasílat k dané události připomínku. Ve spodní části záložky Událost vyberte typ adresy, na kterou lze připomínky posílat. Můžete použít e-mailovou adresu, SMS adresu nebo adresu pro Jabber. Adresy daného typu můžete vkládat také z kontaktů prostřednictvím ikony knihy. Poté již stačí vyplnit pouze dobu, ve kterou se připomínka odešle. Tlačítkem Smazat můžete zrušit všechny označené žádosti o připomínku.

Poznámka: Pokud má při zadávání připomínky vlastník kalendáře, kam se událost ukládá, vyplněnu adresu pro daný typ připomínky v doménovém kontaktu, vyplní se tato adresa do připomínky automaticky.

Výběrové menu Zobraz čas jako slouží k přepnutí události z běžné na tzv. transparentní. U transparentní události je čas na ni vymezený ve skutečnosti brán jako volný pro případ, že by na stejnou dobu připadla jiná, urgentnější událost.

Tip: Pokud přidáváte k události připomínku a máte vyplněny potřebné adresy ve svém doménovém kontaktu, vyplní se adresa do připomínky automaticky.

Obrázek 6-13. Vytvoření nové události

Pokud chcete specifikovat událost, která není jednorázová a v určitých intervalech se opakuje (pravidelné schůze apod.), vyplňte k události záložku Opakování. Do pole Každý se vkládá pořadové číslo, které určuje, každé kolikáté dále zvolené období se bude započítávat do opakování. Nastavený začátek události do něj patří vždy.

Poznámka: Při nastavování počtu opakování je potřeba mít na paměti, že se započítává každý výskyt události, takže při nastavení týdenního opakování pouze ve dnech pondělí a úterý a počtu opakování tři se opakování provede ve dvou pondělcích a jednom úterku, nikoliv ve třech pondělcích a třech útercích.

Tlačítko Ukaž opakování slouží k zobrazení přehledného grafického náhledu opakování dané události nad měsíčními kalendáři. Do pole Výjimky můžete vložit buď pomocí vyskakovacího kalendáře nebo ručně data dnů, které chcete vyjmout z nastaveného opakování. Jednotlivé datumy se oddělují novým řádkem.

Obrázek 6-14. Nová událost – opakování

Plánování schůzek (záložka Schůzka) je blíže popsána v sekci Schůzky.

6.5.2. Smazat/zrušit opakování

Tato volba výběrového menu se vztahuje na označené události v kalendáři a je určena k jejich smazání. Pokud má událost nastavené nějaké opakování, smažou se pouze označená opakování, resp. přesunou se mezi výjimky z tohoto opakování.

Pokud chcete událost smazat včetně všech svých opakování, vyberte ji kliknutím na její popisku v podrobném nebo měsíčním zobrazení kalendáře. V okně s detaily události použijte tlačítko Smazat událost.

6.5.3. Tisknout..

Tato volba je přístupná ve výběrovém menu Události. Můžete pomocí ní vytisknout seznam událostí. Otevře se nové okno, kde můžete ve výběrovém menu v pravém horním rohu přepínat mezi úplným a stručným výpisem před samotným tiskem. Pokud nejsou vybrány žádné události, zvolí se pro tisk všechny zobrazené.

Obrázek 6-15. Tisk událostí

6.5.4. Exportovat do CSV

Tato volba je přístupná v horním výběrovém menu Události. Můžete pomocí ní uložit události do souboru ve výměnné formátu CSV, který je vhodný pro další strojové zpracování. Pokud nejsou vybrány žádné události, zvolí se pro export všechny zobrazené.

6.5.5. Kopírování a přesouvání událostí mezi kalendáři

Kopírovat a přesouvat události mezi kalendáři můžete prostřednictvím tlačítek Kopírovat a Přesunout, která jsou ve spodní části pracovní plochy. Jednotlivou událost vyberete zaškrtávacím políčkem, které náleží k její popisce v podrobném nebo měsíčním zobrazení kalendáře. Ve výběrovém menu dole poté zvolíte cílový kalendář a akci dokončíte kliknutím na tlačítko Kopírovat nebo Přesunout.

Tip: Pokud využíváte dodávaný kalendář Jmeniny, je praktické vykopírovat si svátky svých blízkých do některého svého soukromého kalendáře, kde si k nim můžete dodefinovat zasílání připomínek.

6.5.6. Změna události

Detaily existující události můžete změnit kliknutím na její název. Dialogové okno pro editaci je stejné jako při vytváření nové události, se dvěma výjimkami – v levém dolním rohu prvních tří záložek je k dispozici tlačítko Smazat událost a dialogové okno obsahuje čtvrtou záložku Přístupová práva. Ta obsahuje informace o datu vytvoření a o datu poslední úpravy, a dále seznam uživatelů a skupin, kteří mají ke kontaktu nějaká přístupová práva. Více informací najdete v obecné kapitole o přístupových právech.

Obrázek 6-16. Přístupová práva