7.3. Jednotlivé úkoly

V pravé pracovní části je zobrazen seznam úkolů všech knih, které jsou zaškrtnuty ve stromu knih. Prostřednictvím výběrového menu Úkoly a tlačítek Kopírovat a Přesunout můžete s úkoly pracovat.

Obrázek 7-7. Jednotlivé úkoly

7.3.1. Přidat úkol

Nový úkol můžete vytvořit buď tlačítkem Přidat.. v pracovním panelu nebo kliknutím na stejnojmennou volbu ve výběrovém menu Úkoly. Otevře se nové dialogové okno, ve kterém můžete vyplnit různé informace. Z nich je pro systém významná zejména položka Kniha pro uložení, která určuje, kam se nový úkol uloží. Tato položka je přednastavená, pokud jste před vytvářením nového úkolu vybrali některou knihu úkolů zatrhávacím políčkem, a obsahuje výběrové menu knih úkolů v opačném případě.

Velmi užitečnou funkcí je možnost nechat si zasílat k danému úkolu připomínku. Ve spodní části záložky Úkol vyberte typ adresy, na kterou lze připomínky posílat. Můžete použít e-mailovou adresu, SMS adresu nebo adresu pro Jabber. Adresy daného typu můžete vkládat také z kontaktů prostřednictvím ikony knihy. Poté již stačí vyplnit pouze dobu, ve kterou se připomínka odešle. Tlačítkem Smazat můžete zrušit všechny označené žádosti o připomínku.

Pokud má při zadávání připomínky vlastník knihy, kam se událost ukládá, vyplněnu adresu pro daný typ připomínky v doménovém kontaktu, vyplní se tato adresa do připomínky automaticky.

Obrázek 7-8. Přidat úkol

V záložce Stav úkolu se nastavují údaje o průběhu práce na něm. Pokud například nastavíte stav úkolu jako Dokončený, automaticky se změní průběh dokončení na 100%, a vyplní se datum dokončení na aktuální den a hodinu. Podobně se změní příslušná pole v tomto formuláři při jiném nastavení.

Obrázek 7-9. Stav úkolu

Každý úkol má přinejmenším dva podstatné údaje; kromě svého zadavatele je to kniha, ve které je uložen. Tato informace obvykle přesně určuje řešitele a takovéto nastavení úkolu je dostačující ve většině případů. Ovšem v omezeném měřítku lze udržovat a pracovat i se skupinovými úkoly, jejichž součástí jsou další osoby. Tlačítkem + Řešitel můžete přidat e-mailovou adresu uživatele nebo skupiny do seznamu řešitelů.

Obrázek 7-10. Přidělené osoby

Skupinové úkoly fungují v mnoha ohledech obdobně jako schůzky v kalendářích. Více informací naleznete v příslušné kapitole. Jedinými rozdíly je to, že v sekci Přehled se nově příchozí úkoly zobrazují zvlášť a že řešitel může měnit stav úkolu, aniž by k tomu musel mít svolení zadavatele.

7.3.2. Přidat úkol jednoduše..

Tato funkce výběrového menu slouží k rychlému vložení úkolu, který bude mít vyplněn pouze souhrnný popis. Pokud je ovšem zobrazen obsah více než jedné nebo žádné knihy úkolů, tato funkce se v menu znepřístupní.

7.3.3. Filtrování

Základní popis pro filtrování objektů ve WebISu najdete v příslušné obecné kapitole.

Poznámka: Za vstupním polem filtru je ještě výběrové menu pro filtrování určitých typů úkolů. Implicitní hodnota je hledání ve všech nevyřešených. Pokud je zvolená jiná, odliší se žlutou barvou.

Poznámka: Pokud hledáte podle kritéria Název knihy obsahuje, pro přednastavené knihy je při hledání nutno uvažovat jejich původní názvy v databázi, které jsou anglicky. Zde je jejich výpis:

  • work – přednastavená kniha pracovní,

  • private – přednastavená kniha soukromé.

Obrázek 7-11. Příklad filtru

7.3.4. Změna úkolu

Detaily existujícího úkolu můžete změnit kliknutím na jeho název. Dialogové okno pro editaci je stejné jako při vytváření nového úkolu, se dvěma výjimkami – v levém dolním rohu prvních tří záložek je k dispozici tlačítko Smazat úkol a dialogové okno obsahuje čtvrtou záložku Přístupová práva. Ta obsahuje informace o datu vytvoření a o datu poslední úpravy, a dále seznam uživatelů a skupin, kteří mají k úkolu nějaká přístupová práva. Více informací najdete v obecné kapitole o přístupových právech.

Obrázek 7-12. Přístupová práva

7.3.5. Smazat

Tato volba výběrového menu zruší všechny označené úkoly. Pokud nejsou žádné úkoly zvoleny, tato akce se v menu znepřístupní.

7.3.6. Nastavit jako dokončené

Tato volba výběrového menu nastaví všechny označené úkoly jako vyřešené. Pokud nejsou žádné úkoly zvoleny, tato akce se v menu znepřístupní.

7.3.7. Tisknout..

Tato volba je přístupná ve výběrovém menu Úkoly. Pokud nejsou vybrány žádné úkoly, zvolí se pro tisk všechny zobrazené. Otevře se nové okno, kde můžete ve výběrovém menu v pravém horním rohu přepínat mezi úplným a stručným výpisem před samotným tiskem.

Obrázek 7-13. Tisk úkolů

7.3.8. Exportovat do CSV

Tato volba je přístupná ve výběrovém menu Úkoly. Pokud nejsou vybrány žádné úkoly, zvolí se pro export všechny zobrazené. Pomocí univerzálního výměnného formátu CSV můžete přenést úkoly do formátu, který je vhodný pro strojové zpracování, bez ručního přepisování. Výsledkem exportu je textový soubor s příponou csv.