2.7. Šablony objektů

Šablonou se v tomto případě rozumí předvyplněný objekt vázaný na zvolený kontejner. Pokud v něm vytvoříte nový objekt, automaticky se do něj zkopírují vyplněná pole ze šablony, která je nastavena jako první v seznamu šablon (aktivní šablona). Každý kalendář může obsahovat více než jednu šablonu.

Obrázek 2-9. Seznam šablon v kalendáři

Při vytváření nové šablony můžete využít jinou šablonu ze stejného nebo nadřazeného kontejneru výběrem v menu Šablony v ....

Obrázek 2-10. Nová šablona

Při vytváření nového objektu se do něj automaticky vyplní údaje z aktivní šablony kontejneru. V menu Šablona můžete zvolit jinou šablonu nebo zadat hodnotu = bez šablony =. Při vytváření nových objektů nelze využívat šablony z jiných kontejnerů. Globální šablony nenavázané na žádný kontejner prozatím nejsou k dispozici. V případě, že v objektu upravíte některá pole ručně, při přepnutí na nějakou šablonu se z ní nahrají jen ta pole, která upravena nebyla. Toto pravidlo se netýká polí, která jsou prázdná.

2.7.1. Proměnné v šablonách

V libovolném poli objektu lze používat různé proměnné WebISu. Ty lze s výhodou využívat především při zadávání nových objektů do skupinových nebo sdílených kontejnerů.

Proměnné se zadávají ve tvaru ${promenna:parametr}, kde parametr někdy nemusí být přítomen. Následuje výpis nejběžnějších proměnných:

Příklad 2-3. Příklad proměnné

Pokud do šablony zadáme ${t:A}, ${t:W}.týden, pak se pro událost vytvořenou dne 21. 3. 2006 vyplní text Úterý, 12. týden.

Příklad 2-4. Příklad použití příkazů format a increment

Tento příklad popisuje nastavení šablony v případě, že potřebujeme číslovat události nebo úkoly periodicky od jedničky v zápisu s předřazenými nulami nebo bez nich.

Mějme datum 22. ledna a následující výraz v šabloně:

${format:%4d-%05d,0${t:W},${increment:demo@priklad.cz/i${t:m}}}

Máme tedy dva řetězce, které se budou formátovat:
  • 0${t:W} – proměnná se vyhodnotí jako číslo týdne v roce, výsledný řetězec tedy bude v našem případě 003. Při formátování se odstraní počáteční nuly a číslo se pomocí mezer odsadí na čtyři znaky.

  • ${increment:demo@priklad.cz/promenne/i${t:m}} – zanořená proměnná se vyhodnotí jako číslo měsíce, následně se v našem případě vytvoří proměnná i1 a její hodnota se zvýší o jedničku. Tímto způsobem dosáhneme toho, že příští měsíc se vytvoří nová proměnná pro nové číslování. Při formátování se výsledný řetězec roztáhne na pět znaků a doplní se zleva nulami.

Při vytvoření první události s tímto výrazem v šabloně se tedy vyplní hodnota " 3-00001".

Kromě výše zmíněných proměnných a příkazů lze také definovat složitější volání jednotlivých backendů aplikačního serveru, nad kterým WebIS běží. Pokud máte na svém serveru WebIS v provozu a potřebujete do svých šablon předvyplňovat údaje, který nelze nastavit popsanými prostředky, kontaktujte svého integrátora WebISu.